715-582-9081(715) 582-9081
715-582-9081(715) 582-9081
Your link to great golf in the Upper Peninsula of Michigan

Junior Golf Tour

Click for a printable version of the of the 2020 Junior Golf Tour (pdf)
Download a PDF copy of the Junior Tour Platform

2020 UPGA Junior Golf Tour

To enter any of the following events, simply call the club using the numbers listed.

June 16 – Marquette Golf Club (Heritage Course) – Marquette
                   (866) 678-7171 ext. 2 – Golf Professional – Marc Gilmore
June 22 – Pictured Rocks Golf Club
                   (906) 387-3970 – Manager – Traci Prunick
July 6 – TimberStone Golf Club – Iron Mountain
                 (906) 776-0111 – Golf Shop Manager – Michaela Sweig
July 7 –  Riverside Country Club – Menominee
                 (906) 863-4837 – Golf Professional – Matt Topal
July 13 – Portage Lake Golf Club – Houghton
                  (906) 487-2641 – Golf Professional – Mark Maroste
July 16 – Sault Ste Marie Country Club – Sault Ste Marie
                 (906) 632-7812 – Director of Golf – Alex Kowalski
July 22 – Escanaba Country Club – Escanaba
                  (906) 786-4430 – Golf Professional – Jeff Rae
July 27 – Wawonowin Country Club – Ishpeming
                 (906) 485-5660 – General Manager – Andrea Jackson
July 29 – Oakcrest Golf Club – Norway
                 (906) 563-5891 – Golf Professional – Kevin Londo
August 3 – Indian Lake Golf Club – Manistique
                    (906) 341-5600 – Golf Shop Manager – Mia Broullire
August 10 – UPGA Junior Tour Championship – Terrace Bluff GC */**
                      (906) 428-2343 – General Manager – Tony Pouliot
 
*Must be a member of a UPGA Club to participate in the UPGA Finals
  Must play a minimum of two events to play in UPGA Finals
 
** Top 5 Boys and top 2 Girls qualify for the GAM Junior Invitational held at Forest Akers Golf Course (West Course) at Michigan State University, East Lansing, MI – September 12-13

2019 UPGA Junior Golf Tour

 

Marquette Golf Club Hosted the Junior Tour Finals on Thursday, August 15th
Results:

Boys Age 16-18

74 – Bryson Mercier from Wild Pines GC
75 – Ty Kretz from Little River CC
78 – Adam Bauman *Playoff* from Little River CC
78 – Matt Solda from Oak Crest GC
79 – Jordan Cavanaugh from Little River CC
1st Alternate 80 – Brady Schmierer
2nd Alternate 81 – Matt Anderson

Boys Age 14-15

82 – Jace Moore from Marquette GC
83 – Kelten Hermanson from Little River CC
85 – Trey Kretz *Playoff* from Little River CC

Boys Age 12-13

43 – Cooper Pigeon from Newberry CC
47 – Marino Pisani
51 – Nash Soli

Boys Age 10-11

43 – Boden Moore from Marquette GC
44 – Owen Gereau *3-way tie playoff*
44 – Easton Aho *3-way tie playoff*

Boys Age 8-9

42 – Dylan Pond from Marquette GC
45 – Nalan McCutcheon from Marquette GC
47 – Maverick Moore from Marquette GC

Girls Age 16-18

86 – Josie Hofer from Riverside GC
97 – Morgan Rhodes from Marquette GC

 

 

Bryson Mercier 16-18 Champion
Jace Moore 14-15 Champion
Cooper Pigeon 12-13 Campion
Boden Moore 10-11 Champion
Dylan Pond 8-9 Champion
Josie Hofer Girls 16-18 Champion

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!